28. april 2014

Trine Wisbech ny leder for Det Lille Teater

I marts kunne Teatret Møllen i Haderslev meddele, at man har fundet sin nye chef for teatret, der til august og efter 40 års kollektiv ledelse skifter organisationsstruktur.

Og nu oplyser Det Lille Teater i København, at man efter 48 års drift og omkring 35 års kollektiv ledelse går samme vej og lader teatrets dramaturg, Trine Wisbech (foto), få både titlen og ansvaret som kunstnerisk leder.   

Trine Wisbech, der er cand. mag i teatervidenskab og er ved at færdiggøre en leder-diplomuddannelse, har dog de seneste fem år været en del af den kollektive ledelse og på mange måder Det Lille Teaters mest synlige frontfigur, og hun har været med til at søsætte en række projekter og forestillinger både på teatret i Lavendelstræde og andre steder.

Hun var også selv på scenen, da Det Lille Teater i 2011 fik Reumertprisen for bedste børneteaterforestilling for 'Fra månen og ned'.

Der var i øvrigt også en Reumert i 2002 for 'Mester flytter ind', og i det hele taget har Det Lille Teater gennem årene markeret sig med forestillinger af høj kvalitet og ofte i form af nyskrevet dramatik direkte til teatret.

Teatret, der som landets første permanente børneteaterscene  31. august 1966 havde premiere på sin første forestilling, fik i 2013 en sommerfilial, idet Marionetteatret i Kongens Have – der er lige så gammel i gårde – efter kommunal beslutning blev overdraget til Det Lille Teater.

Trine Wisbech bliver således chef for hele to teatre.

'Jeg glæder mig til at forsætte arbejdet med at udvikle to af Københavns unikke teatre, i tæt samarbejde med mine faste kollegaer og skiftende kunstnere. Det er en fornøjelse at være med til at sætte barren højt for, hvad vi skal præsentere både børn og voksne for på de to scener', lyder det i en meddelelse fra Det Lille Teater.

Men hun bliver altså ikke teatrets første solo-leder, idet Vibeke Gårdmand (1928-80) var både medstifter og leder af Det Lille Teater i teatrets første mange år – ganske som hun var medstifter og første formand for BørneTeaterSammenslutningen fra starten i 1969.

Med Trine Wichbechs nye rolle træder de tre øvrige fra den hidtidige kollektive ledelse et lille skridt tilbage, men fortsætter i et tæt samarbejde: Klaus Simonsen (administration og billetansvarlig m.v), Lone Bjerg (afvikling, teknik m.v.) og Freddi Larsen (produktionsleder).

Sidstnævnte, der har arbejdet som scenemester på Det Lille Teater i 16 år udtaler på vegne af den hidtidige kollektive ledelse, at 'det faste personale har i enighed valgt Trine Wisbech som leder, da vi mener hun er den rette til at videreføre teatrene, med et godt blik for både traditioner og udvikling'.

Se mere om teatret på hjemmesiden: www.detlilleteater.dk

(Foto: Det Lille Teater)

(caj)

Seneste nyheder & navne

Seneste nyheder & navne