Af: Carsten Jensen

28. februar 2018

Syddjurs er klar til det store rykind

Aprilfestival 2018 er ret forude. Syddjurs Kommune er vært og har arbejdet ihærdigt med forberede rammer for de 105 deltagende teatre med deres 162 forestillinger. Festivalprogrammet forventes klar 15. marts, billetsalget starter 9. april for formidlerne og 10. april for alle andre - og logistikken med to byer til weekenddelen er på plads.

Der er knap halvanden måned til starten på Aprilfestival 2018, der i år afvikles med Syddjurs Kommune som vært 15.-22. april. 

Med årets festival vender den store april-event tilbage til området for første gang siden 1995, hvor fire kommuner stod for værtskabet: Nørredjurs, Midtdjurs, Ebeltoft og Grenaa – sidstnævnte kommune var dengang centrum for begivenheden og den afsluttende weekenddel og på festivalen deltog 68 teatre, der kom med 98 forestillinger og i alt leverede omkring 400 opførelser i festivalugen.

Det bliver med garanti slået i år, hvor der er tilmeldt over 100 teatre og over 160 forskellige forestillinger, der vil fylde godt op i Syddjurs, som er en sammenlægning af de tidligere kommuner Ebeltoft, Midtdjurs, Rosenholm og Rønde.

Med sine 42.000 beboere på de knap 700 naturskønne kvadratkilometer er Syddjurs ikke nogen stor kommune, og det har givet nogle særlige logistiske udfordringer, der bl.a. betyder, at det store weekendprogram bliver fordelt mellem byerne Rønde og Ebeltoft.

Inden da er der mandag til torsdag spillet forestillinger i dagtimerne for de lokale børn og unge i skoler og dagtilbud i hele Syddjurs kommune. Men for at give flest muligt mulighed for at opleve teater, er ugeprogrammet derudover udvidet til også at omfatte Norddjurs, Favrskov og det nordlige Aarhus. Disse kommuner giver til gengæld et tilskud til festivalbudgettet…

Mandag til torsdag kl. 17 og 19 spilles der offentlige forestillinger for øvrige publikummer, primært i Rønde og Ebeltoft.

Godt samarbejde

Således er rammerne altså for årets festival, og Henrik Køhler, der er direktør på Teatercentrum, som er arrangør af Aprilfestival i samarbejdet med værtskommunen, ser fortrøstningsfuld frem til at give de lokale børn og deres voksne og de mange tilrejsende formidlere og internationale gæste en god oplevelse.

»Det er måske en lille kommune, men visionerne er store – og de er gået ind i arbejdet omkring Aprilfestival 2018 med krum hals,« siger han og glæder sig over den engagerede indsats i den lokale arbejdsgruppe.

En vigtig medspiller er også lederen Hege Tokle og medarbejderne på det lokale Syddjurs Egnsteater, der således er garant for, at kendskab til børneteater er en del af kommunens viden forud for festivalen.

Hege Tokle og teatret står selv for det store festivalshow på Fuglsøcentret torsdag aften, der traditionelt samler både lokale børn og voksne og en stor del af de mange hundrede deltagende teaterfolk og virker som en appetizer på weekendens amokløb af flere hundrede forestillinger.

Den officielle åbning af festivalen finder dog sted søndag den 15. april – og for at tilgodese hele kommunen er denne henlagt til Biograf- og Kulturhuset Kom-Bi i Hornslet.

Men selvfølgelig er det lokale trækplaster, Fregatten Jylland, også inddraget – den lægger dæk m.v. til kommunens officielle velkomst til festivalen mandag aften i form af en reception for de tilrejsende teaterfolk, alle de lokale involverede samt borgmester og andre officielle repræsentanter for kommunen.

Indkvartering  med hiv og slæb

Henrik Køhler fortæller, at en af de store udfordringer – udover at finde nok egnede spillelokaler – som vanlig er indkvarteringen af op mod 600 teaterfolk samt internationale gæster, der skal se dansk børneteater nærmere efter i kortene.

Bl.a. blev man for kort tid siden pludselig 70 værelser fattigere, beregnet til sidstnævnte, da Parkhotellet i Ebeltoft gik konkurs, men de skal nu primært bo på Ebeltoft Strand og Bøgehøj Kursuscenter.

Mange teatre har lejet sig ind i huse i Øer Maritime ved Ebeltoft samt i lejede sommerhuse og privat indkvartering.

For de tilrejsende formidlere har festivalen peget på hotel Ebeltoft Strand og lokale vandrehjem – og endelig er Aarhus med et noget større hoteludbud trods alt inden for rimelig distance.

Festivalsekretariatet bliver placeret i Aktivitetshuset i Ebeltoft, hvor naboen, kulturhuset ”Kulturministeriet”, skal være mødested og cafe for teaterfolk i ugens løb og også formidlere, når disse indfinder sig til den afsluttende weekend.

Weekendfestival i to byer

Netop denne bliver altså lidt af en nyskabelse med festivalens mange forestillinger placeret i kommunens to store byer, men altså med cirka 21 kilometers afstand.

Henrik Køhler fortæller, at bl.a. efter råd fra teatrene ved efteråret dialogmøder m.v. er udvælgelsen af forestillinger til de to byer foregået således, at der spilles for alle aldersgrupper i hver af de to byer, mens de enkelte teatre så vidt muligt skal afvikle alle deres forestillinger i en af byerne.

Der vil blive busdrift mellem de to festivalbyer – dog således busserne primært kører rundt mellem spillesteder i henholdsvis Ebeltoft og Rønde, men ind imellem tager en afstikker til nabobyen. Der vil også være en rimelig formodning om, at mange lokale og tilrejsende selv vil sørge for at transportere sig rundt.

Det bliver under alle omstændigheder interessant at finde ud af, hvad det vil gøre for cirkulationen og de to festivalbyers tiltrækningskraft.

25.000 gratis billetter

Det vil man kunne få et fingerpeg om, når der åbnes for salg af de ca. 25.000 gratis billetter til forestillingerne. Det sker 9. april for formidlerne, der som vanligt får et lille forspring til at sikre sig billetter – de er jo på arbejde som opkøbere – men de lokale og alle andre interesserede kan kaste sig over billetter fra 10. april.

Det hele sker online – inkl. egen udprintning af billetter, men der åbnes for personlig betjening fra festivalstart 15. april – og det endda i helt særlige omgivelser, da Ebeltofts gamle ikoniske rådhus får lov til at agere billetkontor hele festivalugen.  

Alt dette oplyses der mere om i festivalens program, der forventes at ligge på festivalens hjemmeside senest 15. marts. Her vil der udover billetinfo også være oversigt over alle forestillingerne, spillesteder- og tider, bykort m.v.

Udover de gratis billetter har Aprilfestival 2018 også et enkelt entrebelagt arrangement, nemlig årets faglige seminar, der  afvikles torsdag 19. april – arbejdstitlen er  'TAKE PART in ART' og man vil undersøge forskellige deltagelsesformer i scenekunst for børn og unge – og hvordan de opleves (se note).

Festival på skrump?

Trods det store udbud af forestillinger fra de mange teatre, vil årets Aprilfestival være en smule mindre end det foregående års festival i Sønderborg i 2017, der igen var lidt mindre end festivalen på Frederiksberg i 2016.

Ser man på de konkrete tal, hedder det:

2018 – Syddjurs: 105 teatre, 165 forestillinger

2017 – Sønderborg: 105 teatre, 177 forestillinger

2016 – Frederiksberg: 130 teatre, 198 forestillinger (rekord både for flest teatre og flest forskellige forestillinger)

2015 – Frederikssund: 126  teatre, 197 forestillinger (rekord for samlet antal opførelser – nemlig 759)

Det kunne ligne en tendens, selvom det stadig er næsten surrealistisk med så mange professionelle børne- og ungdomsteatre i et relativt lille land. Tæller man de stationære teatre og de teatre, der ikke deltager på årets festival, er tallet et godt stykke over de 150.

Men Teatercentrums direktør, Henrik Køhler, mener ikke, at det er en generel tendens, men at det snarere handler om geografi. Og under alle omstændigheder vil det være helt ok for ham og hans team på Teatercentrum med Aprilfestivaler med lidt færre forestillinger end nu –  det gør det så meget nemmere at få spillesteder, transport og anden logistik til at gå op i den bedste højere enhed…

Seneste artikler

Seneste artikler

Farvel – og tak!

Farvel – og tak!

Med Teateravisens stop som aktiv nyhedsportal forsvinder en af de tre bærende søjler, der blev skabt for Teatercentrums virke fra starten af 1970’erne: Et medie med specifik fokus på synliggørelse og formidling af professionel scenekunst for børn og unge. Lukningen markeres her med et lille strejftog gennem bladets historie og den afgående redaktørs taksomme punktnedslag efter gennem næsten 40 år at have fulgt et unikt og fællesskabsorienteret teaterliv.
Læs mere
KLAP i Kolding

KLAP i Kolding

Om lidt over en måneds tid vil Kolding summe af teaterliv, når 100 teatre og 150 forskellige forestillinger danner den kunstneriske ramme om KLAP-teaterfestivalen, som afvikles fra 3.-6. april. Programmet ventes på nettet fra d. 3. marts, mens den offentlige billetuddeling af over 20.000 gratis billetter starter d. 20. marts.
Læs mere
En bro over tillidskløften

En bro over tillidskløften

Et dialogmøde mellem Teatercentrums ledelse og den kreds af teatre, der via protestbreve havde udtrykt skarp kritik af manglende orientering af kompetencecentrets ageren omkring lukning af Teateravisen og situationen for KLAP-festivalerne, blev afviklet i fordragelighed. Brudflader eksisterer stadig, men asfalteres nu med aftaler om fremtidige fællesmøder, hvor teatrene kan informeres om Teatercentrums strategiske overvejelser – og en fuldtonet udmelding om at bevare den store KLAP-festival ukurateret.
Læs mere
Anmelderi på falderebet

Anmelderi på falderebet

Med Teateravisens snarlige lukning stopper det omfangsrige anmelderi af børne- og ungdomsteater, der har været den digitale nyhedsportals hovedhjørnesten siden 2008. Det skal lige følges til dørs med lidt historie; noget om teatrenes og arrangørernes møde med anmelderiet og meget om teaterkritikkens væsen og berettigelse
Læs mere
Børneteatre går i aktion

Børneteatre går i aktion

Omkring 50 børne- og ungdomsteatre og en række af områdets branchefolk og formidlere advarer nu i et fælles opråb til politikerne om, at børneteatret er truet – og helt konkret af problemet med manglende fuld statslig økonomisk støtte til den store årlige festival, hvor det er svært at finde værtskommuner, der vil påtage sig opgaven.
Læs mere
Teateravisen lukker!

Teateravisen lukker!

Det betyder fra 1. marts et farvel til over 50 år med et medie, der har været målrettet synliggørelse af dansk børne- og ungdomsteater. Beslutningen skyldes en kombination af presset økonomi og ønske om en ny kommunikationsstrategi hos udgiverne Teatercentrum, der samtidig melder ud om et nyt samarbejde med ISCENE, som skal samle formidlingen af nyhedsstof om børne- og ungdomsteater på sidstnævnte portals nyhedsplatform.
Læs mere
Farvel – og tak!

Farvel – og tak!

Med Teateravisens stop som aktiv nyhedsportal forsvinder en af de tre bærende søjler, der blev skabt for Teatercentrums virke fra starten af 1970’erne: Et medie med specifik fokus på synliggørelse og formidling af professionel scenekunst for børn og unge. Lukningen markeres her med et lille strejftog gennem bladets historie og den afgående redaktørs taksomme punktnedslag efter gennem næsten 40 år at have fulgt et unikt og fællesskabsorienteret teaterliv.
Læs mere
KLAP i Kolding

KLAP i Kolding

Om lidt over en måneds tid vil Kolding summe af teaterliv, når 100 teatre og 150 forskellige forestillinger danner den kunstneriske ramme om KLAP-teaterfestivalen, som afvikles fra 3.-6. april. Programmet ventes på nettet fra d. 3. marts, mens den offentlige billetuddeling af over 20.000 gratis billetter starter d. 20. marts.
Læs mere
En bro over tillidskløften

En bro over tillidskløften

Et dialogmøde mellem Teatercentrums ledelse og den kreds af teatre, der via protestbreve havde udtrykt skarp kritik af manglende orientering af kompetencecentrets ageren omkring lukning af Teateravisen og situationen for KLAP-festivalerne, blev afviklet i fordragelighed. Brudflader eksisterer stadig, men asfalteres nu med aftaler om fremtidige fællesmøder, hvor teatrene kan informeres om Teatercentrums strategiske overvejelser – og en fuldtonet udmelding om at bevare den store KLAP-festival ukurateret.
Læs mere
Anmelderi på falderebet

Anmelderi på falderebet

Med Teateravisens snarlige lukning stopper det omfangsrige anmelderi af børne- og ungdomsteater, der har været den digitale nyhedsportals hovedhjørnesten siden 2008. Det skal lige følges til dørs med lidt historie; noget om teatrenes og arrangørernes møde med anmelderiet og meget om teaterkritikkens væsen og berettigelse
Læs mere
Børneteatre går i aktion

Børneteatre går i aktion

Omkring 50 børne- og ungdomsteatre og en række af områdets branchefolk og formidlere advarer nu i et fælles opråb til politikerne om, at børneteatret er truet – og helt konkret af problemet med manglende fuld statslig økonomisk støtte til den store årlige festival, hvor det er svært at finde værtskommuner, der vil påtage sig opgaven.
Læs mere
Teateravisen lukker!

Teateravisen lukker!

Det betyder fra 1. marts et farvel til over 50 år med et medie, der har været målrettet synliggørelse af dansk børne- og ungdomsteater. Beslutningen skyldes en kombination af presset økonomi og ønske om en ny kommunikationsstrategi hos udgiverne Teatercentrum, der samtidig melder ud om et nyt samarbejde med ISCENE, som skal samle formidlingen af nyhedsstof om børne- og ungdomsteater på sidstnævnte portals nyhedsplatform.
Læs mere