På onsdag den 28. april bliver de nominerede til Årets Reumert-priser offentliggjort forud for selve prisuddelingen, der i år finder sted i Odense 6. juni.
Som tidligere nævnt (se note) er der udover ny jury og ny prisfest-venue indført to nye priser, hvor den ene – Årets Digitale Forestilling – som de øvrige kategorier nomineres af Reumert-juryen, mens den anden – Årets Teater – udelukkende indstilles og vælges af scenekunstbranchen selv. Man kan nominere og stemme på et professionelt teater, gruppe eller scenekunstkompagni, som har gjort sig særligt kunstnerisk eller innovativt bemærket i den indeværende Reumert-sæson.
Det har således fra 20.-26. april -altså til og med i dag kl. 18 været muligt for alle landets professionelle teatre, grupper og scenekunstkompagnier at indstille og motivere én kandidat (dog ikke sig selv!).
De tre kandidater, der har fået flest indstillinger, er følgelig de tre nominerede til prisen – og de offentliggøres sammen med de øvrige prisers kandidater 28. april.
(Billedet: I år bliver der for første gang uddelt en Reumert-statuette – designet af billedkunstner John Kørner og udarbejdet af glaskunstner Peter Kuchinke – til Årets Teater, valgt af scenekunstbranchen selv. Foto: Sophie Kalckar)