16. april 2024

Nye ansøgningskrav for refusionsordningen

Den statslige refusionsordning, der giver købere af refusionsgodkendte forestillinger mulighed for at få refunderet halvdelen af forestillingsprisen, er en af de allervigtigste ordninger for ikke-støttede teatre og deres muligheder for at sælge forestillinger til skoler og institutioner m.v.

Samtidig er det også et krav på for deltagelse på KLAP-teaterfestivalen – lige nu helt aktuelt afviklet i Esbjerg fra 14.-21. april (se www.klap.nu) – og optagelse i repertoirekataloget Den Røde Brochure.

Som det hedder i den officielle tekst: I refusionsordningen kan teatre, producenter af professionel scenekunst og scenekunstaktører, der har erfaring som kuratorer, søge om at få godkendt en professionel forestilling til at indgå i Refusionsordningen for kommuners og ikke-kommunale institutioners udgifter til køb af forestillinger, inklusive udenlandske gæstespil. Forestillingen skal være færdigproduceret på ansøgningstidspunktet

Hvor det i mange år var et nedsat Refusionsudvalg, der vurderede ansøgte forestillinger, er det nu Projektstøtteudvalget for Scenekunst (PUS), der står for godkendelse af forestillinger.  Og udvalget har nu besluttet at indføre nye krav til ansøgninger.

Fremover skal alle ansøgninger om godkendelse af forestillinger under refusionsordningen således indeholde link til en videooptagelse af hele forestillingen. Det har tidligere kun været obligatorisk for udenlandske gæstespil. Det pointeres dog, at optagelsen ikke behøver at være professionelt produceret.

De kommende ansøgningsfrister er i øvrigt 15. august 2024 og 1. november 2024.

Se ansøgningsvejledningen her

Ang. Refusionsordningen er der kommet nye muligheder omkring selve administrationen af ordningen, idet børne- og ungdomsteatrene siden starten af marts fået mulighed for selv at benytte teaterrefusion-ordningen, når de sælger refusionsgodkendte forestillinger til ikke-kommunale skoler og institutioner. Se artikel.

 (caj)

Seneste nyheder & navne

Seneste nyheder & navne