7. marts 2024

Behind The Scenes

Kompetencecentret Teatercentrum, der lige nu arbejder intenst med forberedelserne til afholdelse af den store KLAP-teaterfestival for børn og unge i Esbjerg fra 14.-21. april, har også gang i en podcast-serie, der skal bringe lytterne tættere på teaterfolkene og den kunst, som de producerer.

Hver episode i serien, der har fællestitlen ’Behind The Scenes’, tager lytteren med bag scenen på en aktuel teaterproduktion eller arbejdsproces.: Hvordan bliver scenekunsten til? Hvilke kunstneriske overvejelser gør teaterfolket sig undervejs i deres arbejde? Hvilke udfordringer møder de på deres vej? Podcast-serien er rettet mod teaterformidlere med ansvar for indkøb af professionelle teaterforestillinger for børn og unge i alderen 0-16 år, men er lytteklar for alle med interesse for (børne- og ungdoms)teater.

Værterne på de første tre podcast er Søren K. Kløft (1) og Sara Poulsen (2 & 3)

– Episode 1 (10:31 min.):  Et besøg hos dukkemager Katrine Karlsen (der også er iscenesætter, skuespiller og kunstnerisk leder af teatret Graense-Loes i hendes værksted, hvor hun fortæller om, hvordan hun arbejder med dukker og objekter.

– Episode 2 (18.12 min): Et besøg hos Anne-Kristine Selvejer, der er den halvdel af teatret Luns, som deltager på den kommende KLAP-festival med forestillingen ’FreeFall’. Den tager livtag med emnet angst, men hvordan formidler man sådanne følelser i scenekunsten og til børn?

– Episode 3 (17.17 min): Teatercentrums direktør, Dorthe Skøtt Bébe, fortæller om sit arbejde, den aktuelle KLAP-teaterfestival og de tilhørende udfordringer og glæder.

Snart er det også muligt at lytte til den nyeste episode, hvor man besøger Jesper Frølund Hansen fra teatret HiLS DiN MOR og dykker ned i Danmarks første professionelle prisvindende LGTBQ+-projektteater og deres forestilling ’Spejlvendt’, som kan opleves på KLAP-teaterfestival for små og store i Esbjerg.

Lyt til podcasten her: https://teatercentrum.dk/podcast-kom-taettere-paa…/

Seneste nyheder & navne

Seneste nyheder & navne